Sevgi her şeyden güçlüdür Valerian.... ( Valerian: Bin Gezegen İmparatorluğu )

23 Şubat 2021 Salı

Troller Serisi - Trolls Series - Troller 1, 2 ve Kısa Film, Trol Resimleri


Troller - Trolls

Oyuncular; Anna Kendrick, Justin Timberlake, Gwen Stefani
Yönetmen; Mike Mitchell, Walt Dohrn
Tür; Müzikal, Macera, Aile, Animasyon

Konusu; Film, her zaman mutlu, sevgi ve hayat dolu, rengarenk, dans etmeyi seven minik Trollerin, onların tam aksi gibi yaşayan dev Bergen'lara karşı verdikleri macera dolu mücadeleleri konu almaktadır.Troller Dünya Turu - Trolls World Tour

Oyuncular; Anna Kendrick, Justin Timberlake, Rachel Bloom
Yönetmen; Walt Dohrn, David P. Smith
Tür; Animasyon, Macera, Komedi

Konusu; Film, farklı müzik türleri dinleyerek yaşayan trollerin farklılıklarını anlama ve bunu kabul etmeleri üzerine yaşadıkları macera dolu hikayelerini konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.


Troller: Kutlanacak Günler - Trolls Holiday

Oyuncular; Anna Kendrick, Justin Timberlake, Zooey Deschanel
Yönetmen; Joel Crawford
Tür; Animasyon, Aile, Komedi

Konusu; Kısa film, oldukça fazla kutlama günleri olan Troller'in Bergen'lar içinde kutlama günü hazırlamak istemesi ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.

Birbirinden Güzel Trol Resimleri İçin Tıklayınız.

Empati Nedir? Empati Nasıl Kurulur? Empatinin Felsefi Tanımı / Anekdotlar, Aydınlatıcı Bilgiler

Empati Nedir? Empati Nasıl Kurulur? Empatinin Felsefi Tanımı 

Empati, bir insanın, varlığın yaşanan bir olay, durum, konu ilgili başkasının yerine kendisini koyarak düşünebilme becerisidir. Her hangi bir konuda başkasının yerine kendisini koyarak olayların çok daha iyi anlaşılmasına, ilgili yerin neler yaşadığını bu şekilde daha iyi görerek, algılayarak yorumlar yapılmasına ve gerekiyorsa davranışlara yansıtılmasına neden olan bir erdemdir. Bu sayede varlıklar birbirlerini çok daha iyi anlarlar. Söz konusu sıkıntılar olduğunda neler yaşadığını, neleri nasıl algıladığını ve anladığını bilerek birbirlerine bu konuda çok daha verimli yardımcı olabilirler. O varlığın, canlının, insanın yerine bütün hatları ile kendisini koyarak düşünmek, onun tam anlamı ile nasıl yaşadığını, yaşamını, hayatını nasıl algıladığını ortaya çıkarır ve bu şekilde bir inceleme sonrasında onun hakkında çok daha verimli sonuçlar elde edilir. Bu konuda mümkün olduğu kadar düşüncede daha onun gibi olabilmeyi başarmak, en iyi empati kurabilmeyi sağlar. Bu sayede insanlar, varlıklar birbirlerini çok daha iyi anlar, sorunlarla ilgili birbirlerine çok daha verimli bir şekilde yardımcı olabilirler. Empati sayesinde o insanın, varlığın ne sıkıntılar yada nasıl mutluluklar yaşadığını çok daha iyi gözlemleyebiliriz. 

Bu özellik hem insanın kendisine bilgiler edinmesine, başkasının hayat tecrübelerinden faydalanabilmesine yaradığı gibi hem de insani erdem olarak da davranışları pozitif yönde etkiler. Zaten içeriğinde akıl, mantık, algılama, hisleri tanımlama, fizyolojik özelliklerden bir çok diğer yaşamsal özellikleri tanımlayarak yorum yapabilme ve benzeri erdemsel becerileri de barındırdığı için, sağlıklı düşünen bir aklı bu erdemsel çeşitlilikleri ile iyi yönde teşvik etmesi ile ilgili olur. Gerçekten empati kurulduğu zaman yapılan olumsuzluğun kendisine yapıldığı şeklinde bir algıyı tanımlaması kaçınılmaz olur ve bu yüzden hakiki empati kurabilenler, sadece iyilik ve sevgi ile ilgili olabilen insanlar, varlıklar olurlar. Ve bu güzel anlamları ile sevgiyi tamamlayan diğer insani erdemlerden biri olarak sayılır.

22 Şubat 2021 Pazartesi

♫ Sinematik Müzik, American Frontiers, Aaron Kenny, Cinematic Music, Cin...

Bryce Dallas Howard Resimleri - Bryce Dallas Howard PicturesKısa Film: Troller: Kutlanacak Günler - Trolls Holiday - Sayısız Kutlama Günü Olan Trollerin Dostluk İçeren Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Troller: Kutlanacak Günler - Trolls Holiday

Oyuncular; Anna Kendrick, Justin Timberlake, Zooey Deschanel
Yönetmen; Joel Crawford
Tür; Animasyon, Aile, Komedi

Konusu; Kısa film, oldukça fazla kutlama günleri olan Troller'in Bergen'lar içinde kutlama günü hazırlamak istemesi ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; Serinin ilk filminde Bergen'ların trol yemesine engel olan kraliçe Poppy'in yaptığı bu güzel olay sonrasında Bergen'lar artık nasıl eğleneceklerini bilemez olmuşlardır. Bergen'lara sürekli yeni bayram günleri kartları gönderen Poppy, onlardan hiç bir değişikliğin yaşanmadığını ifade eden renksiz ve eğlencesiz, sadece günlerin yazılı olduğu kartlar alacaktır ve onlar için üzülmeye başlayacaktır. Ve bunun ardından bir plan yaparak kendi kutladıkları günlerden birini onlara vererek zamanlarını mutlu geçirmesini sağlayacaktır. Ve trol dostlarını toplayarak Bergen kasabasına gidecekler, burada yakın arkadaşı olan Bridget'i görecektir. Ve arkadaşları ile birlikte Bridget ve kral Gristle'la kutlanacak günlerle ilgili gösteri yapacaklardır. 
Önce pırıltı günü önerecekler ancak kutlama tarzı kralı rahatsız edecektir, ardından gıdıklama gününü önereceklerdir ve örümcekler gıdıklayınca kral, bu kutlamadan da rahatsız olacaktır. 

Sonrasında köpük kutlaması günü, sarılma günü, arkadaşını şaşırt günü, kendini ifade et günü, havai fişek günü şeklinde bir çok kutlama günlerini Bergen'lar için önerecekler ve bunu gösterilerle sunacaklardır. Ancak Bergen'lar bu bayramların kendileri için uygun olmadığını düşüneceklerdir. Ve Poppy'e bunu anlatmakta zorlanan Bridget, sonunda bu kutlamaların kendilerine göre olmadığını söylemeyi başaracak ve Poppy'den gitmesini isteyecektir. 

Bu duruma çok üzülen Poppy, hemen Bergen kasabasını terk edecektir. Ardından troller gittikten sonra ortalığı toplayan Bridget'ın aklına Poppy ile olan dostlukları ve kendisini ne kadar önemsediği gelince, onlarda Trol şöleni günü olarak bir bayram günü kutlamaya karar vereceklerdir ve bu bayramda troller gibi eğlenerek onlarla olan dostluklarını kutlayacaklardır. Bayram hazırlıklarını gören Poppy, bu duruma çok sevinecek ve Bridget ile aralarındaki kısa dargınlık son bulacaktır. Ve artık her senenin bir günü Bergen kasabasında trol şöleni günü kutlanacaktır ve yorulmadan bıkmadan hep birlikte eğleneceklerdir. Böylelikle film son bulacaktır.

26 dakikalık kısa filmde trol kraliçesi olan Poppy'in Bergen'lar içinde kutlama günü bulmak istemesi ile gelişen eğlenceli olayları izleyeceğiniz aile, komedi ve animasyon filmidir.

Merhamet Nedir? Şefkat Nedir? Merhametli ve Şefkatli Davranmak Nasıl Olur? / Anekdotlar, Aydınlatıcı Bilgiler

Merhamet Nedir? Şefkat Nedir? Merhametli ve Şefkatli Davranmak Nasıl Olur?

Merhamet, bir varlığın başka bir varlığa, canlıya yaşanan olumsuzluklar sonrasında gösterdiği ileri derecede affedicilik ve bağışlama durumudur. Yaşanan olumsuzluklarla ilgili kusurların ve hataların affedilerek, önemli olanın bir olmak, var olmak olduğunu hatırlatan ve herkesin hatalar yapabileceğini ve bunların yeniden tekrar edilmemesi gerektiğini bilerek, yaşanan olumsuzluğun aradaki bağı koparmasına izin vermeden takınılan davranış biçimidir. Yaşanan hata ve olumsuz durumlar nedeni ile kendisini olumsuz hissetmemek ve karşıdakini de olumsuz bir şekilde etkilememek için yaşatılan samimi, içten, bağışlayıcı, birleştirici, affedici insani ve varlıksal erdemlerden bir diğeridir. Şefkat ise merhametin çok daha sevecen bir tavırla yaşatılması durumudur. Birbirlerine çok benzeyen bu iki insani erdemin içinde affedicilik, yardımlaşma, sevecenlik, samimiyet gibi başka insani erdemlerde bulunmaktadır ve merhametin kullanılması gibi birde olumsuz bir davranış biçimi vardır. Bu yüzden akıl ve mantık süzgecinden geçen merhamet ve şefkat, çok daha faydalı sonuçlar verir. 

Aynı yanlışı, sonuçlarını ve nedenlerini bilerek sürekli yapan bir varlığa aynı şekilde sürekli olarak merhamet, şefkat göstermek, O varlığın bu yanlışı yapmaması adına verilmesi gereken dersine engel olabilir ve bu tamamen varlıkların kendi bakış açısına ve algılama yeteneğine göre düzenlenmesi gereken bir davranış biçimi olur. Merhamet, şefkat içeriğindeki affedicilik ve samimiyet ile aslında ders verici özellikler taşımaktadır ancak algılanması ile ilgili sorunlar çıkabilmektedir. Bu yüzden merhameti içinde yaşatan varlıklar, kime, neye, hangi duruma göre, neden ve niçin merhamet ve şefkat göstermesi ve göstermemesi gerektiğini bilerek ve bu konuda samimi bir yaklaşımla kendisini de eleştirerek, çok daha verimli sonuçlar alabilirler.  Annelerin çocuklarına karşı davranışları, bu konuyla ilgili en iyi örneklerden biridir. ( İstisnalar dışında ) 

Ve içeriğindeki bu güzel anlamları ile merhamet ve şefkat, sevgiyi tamamlayan diğer insani erdemlerden olurlar.