Sevgi her şeyden güçlüdür Valerian.... ( Valerian: Bin Gezegen İmparatorluğu )

9 Nisan 2021 Cuma

Tat Duyusal Özelliği, Tat Almak Duyusu, Tat Almanın Felsefi Tanımı / Anekdotlar, Aydınlatıcı Bilgiler

Tat Duyusal Özelliği, Tat Almak Duyusu, Tat Almanın Felsefi Tanımı

Tat almak, varlıkların bilgiyi tatlar yoluyla elde etmesini ifade etmektedir. Tat almak, varlığın bilgiyi çeşitli özellikteki ve bu çeşitlilikte olan özelliklerin sadece kendisine ait tarzı şeklindeki oluşumlarını inceleyerek ve deneyimleyerek kendisine özel organlarla niteliğini ortaya çıkarma durumunu yaşayarak elde ettiği bilgilenme çalışmasıdır. Ve sonucunda tatların niteliği ile ilgili açıklamalar yapması ve bu durumunda diğer duyusal özellikler gibi kendisine özel olması, tat alma özelliği ile ilgili olarak genel bir açıklama sayılabilir. Gıdalar denilen tatların bütünleştiği araçlar, tatlı, ekşi, tuzlu gibi bir çok çeşitle ifade edilen tatların yorumlanmasını sağlayan duyusal özelliktir. Tatlar yoluyla bilgiler farklı yollardan varlığa iletilir ve buda var olmaya kıymet katan eğlenceli bir duyusal özelliktir. Aynı zamanda diğer duyular gibi yine varlığın kendisine özeldir ve tekdir ve varlık istediği şeyi bu duyu sayesinde tadabilir, tatlar ile kendisine faydalı uygulamalar yapabilir, tatların çekiciliğini kullanılarak bir çok itici durumlar göz ardı edilebilir, gibi tat alma duyusu kendisine ait özelliği ve tarzı ile her varlığın ilk oluşumundan bu yana sahip olduğu duyusal özellik olarak bulunmaktadır. 

Varlıklar, kendi yapılarına dahil olan her şeyin tat duyusunu kullanarak bilgisini alabilir, bu farklı bilgilendirme halini de kullanabilir. Bütün duyular gibi bu duyuda varlıkların yaşamlarına uyarlanarak gereken şekilde yapılanmıştır ve diğer duyular gibi dünya şartlarında kısıtlanmıştır. 

Bu duyusal özellik savunma olarak kullanıldığı gibi eğlence olarak da kullanılan parçalanmaz, bölünmez özel yapısı ile sadece bir tek varlığa özel olan şekilde çalışır. Yaşamdaki karşımıza çıkan bütün oluşumların kendilerine ait bazı tatları vardır ve bu duyusal özellik sayesinde onların bilgisini bu şekilde alabiliriz. Aynı zamanda çok farklı şekillerde tat alma duyusu varlıkların yararına olacak şekilde kullanılır ve yaşamı kıymetlendiren özellikleri ile, varlıkların yaşamı tanıması adına içeriğinde bir çok anlam bulundurur. Görmek, duymak, farkındalık gibi temel duyusal özellik şeklinde varlıkların bilgiyi acı, tatlı, ekşi, tuzlu ve benzeri şekillerde alarak anlam getirmesine yarayan ve bunun için insan bedenlerinde duyuya özel organların bulunduğu varlıksal bir özelliktir. Varlıklara bu yönde olumlu etkiler ve faydalar sağladığından sevgiyi tamamlayan erdemler arasında bulunan ve bütün varlıklarda duyu olarak gelişmiş olan bir yetenek, özelliktir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.