Bir Replik; En acı gerçek bile en tatlı yalandan iyidir... ( Siyah Giyen Adamlar 3 )

20 Mart 2020 Cuma

Sinema: The Platform - El Hoyo - Şiddet, Vahşet ve Kan Dolu Bir Hapishane... / Konusu, Özeti, Afişler

The Platform - El Hoyo

Oyuncular; Ivan Massagué, Zorion Eguileor, Antonia San Juan
Yönetmen; Galder Gaztelu-Urrutia
Tür; Gerilim, Korku, Bilim Kurgu

Konusu; Film, dikey şekilde konumlandırılmış 333 kısımdan oluşan bir hapishanede yaşanan gerilim, şiddet ve vahşet dolu anları konu almaktadır.

Özeti; Dikey şekilde konumlandırılmış odalar sistemi ile hazırlanmış bir hapishanenin 48. seviyesinde gözlerini açan Goreng, aynı seviyedeki odada bulunan Trimagasi isimli yaşlı bir adam ile karşılaşacaktır. Nasıl bir yerde olduğunu anlamaya çalışan Goreng, bulunduğu odanın ortasında aşağı ve yukarı doğru giden bir boşluk görecektir ve günün belirli saatlerinde bu boşluk alandan gelen yiyecekleri fark edecektir. Burası hem gönüllü olarak rehabilite olmak amacı ile gelmiş kişilerin olduğu, hemde işlediği suçlar yüzünden insanların gönderildikleri bir hapishanedir. Çukur ismi verilen bu hapishane 333 kattan oluşmaktadır ve her kattaki odada en fazla iki kişi bulunmaktadır. Yemekler en üst kattan itina ile son derece özenli bir şekilde hazırlanıp, boşluk alandan aşağı doğru giden bir masa şeklindeki yapı ile mahkumlara gönderilmektedir ve yemekler bir odada en fazla bir kaç dakika kalmaktadır. 

Sonra üst kısımlardan arta kalanları aşağıdakiler yemektedir ve bu şekilde en alt kata gidene kadar yemekler mahkumlara dağıtılmaktadır. Ancak mahkumların çoğu şiddet meyilli, aç gözlü ve bencildir. 

Buradaki insanlar ilk odadan başlayarak genellikle yemesi gerekenden fazlasını yeyip masadaki yemekleri ziyan etmektedirler. Bu yüzden masadaki yemekler 60. katlara doğru geldikçe tamamen bitmektedir ve bu katların altında olan insanlar için açlık yüzünden tam bir kaos yaşanmaktadır. Aynı zamanda herkesin bulunduğu kat ayda bir değişmektedir. Gece uyuduklarında uyuşturucu bir gaz ile mahkumları uyutmaktadırlar ve her ayın bitiminde mahkumlar kendilerini bir başka katta bulmaktadırlar. Aynı zamanda herkes dışarıdan yanına kendilerine özel bir eşya getirebilmektedir ve Goreng'de kitap getirmiştir.

Goreng, bu şekilde düzenlenmiş bir hapishaneye kendi istediği ile sigarayı bırakmak ve hep okumak istediği bir kitabı okumak için gelmiştir. Ancak karşılaştığı tablo çok kötüdür. Oda arkadaşı Trimagasi, hapishane sistemini anlattıktan sonra alt kattaki insanların açlık yüzünden birbirini yediğinden bahsedecek ve Goreng, artık telaşlanmaya başlayacaktır. 48. seviye iyi bir seviyedir ve bu seviyede bir ay geçiren Goreng ve Trimagasi, bir ayın sonunda kendilerini 171. seviyede bulacaklar ve Goreng, uyanmadan Trimagasi O'nu yatağına bağlayacaktır. Niyeti bir haftanın sonunda açlıktan ölmemek için Goreng'in bedeninden parçalar keserek yemektir, çünkü 171. seviyeye yemek gelmemektedir. 


Ve bu şekilde yatağa bağlı olarak bir hafta geçiren Goreng'i kesmek üzere olan Trimagasi, yemek masasının üzerinde gelen ve kendi çocuğunu arayan bir kadın tarafından öldürülecektir. 

48. seviyede Miharu isimli bu kadına iyi davranmış olan Goreng, Miharu'nun yardımı ile ölmekten kurtulacak ve sonra Miharu, çocuğunu bulmak için masanın üzerinde alt katlara inmeye devam edecektir. 171. seviyede kalan Goreng, burada ölü olan Trimagasi'nin bedeni ile beslenerek hayatta kalacak ve sonrasında gözlerini 33. seviyede açacaktır. 

Burada Çukur isimli bu hapishaneye girerken başvuru yaptığı sırada kendisi ile ilgilenen kadın ile karşılaşacak ve O'nun da kanser olduğu için kendi isteği ile girdiğini öğrenecektir. Imoguiri isimli bu kadının söylediğine göre herkes kendi hakkı kadarını yeseydi yemekler herkese yeterdi ancak insanların aç gözlülüğü hapishanenin içinde bu vahşetlerin yaşanmasına neden olmuştur. Imoguiri ile 33. seviyede güzel bir dostluk kuran Goreng, bir ayın sonunda gözlerini açtığında bu sefer 202. seviyede kendini bulacak ve Imoguiri'nin intihar ettiğini görecektir. Bir ay burada yalnız kalan Goreng, yanında getirdiği kitap yapraklarını yiyecek ve yine Imoguiri'in bedeni ile beslenip sonrasında 6. seviyeye geçecek ve burada Baharat isimli siyahi bir adamla aynı odayı paylaşacaktır. 


Yemeklerin oldukça güzel bir şekilde geldiği bu bölümde kendince bir hesaplama yapan Goreng, masanın üzerine binerek en alt kata kadar inip yemekleri herkese adilce paylaştırmayı düşünüp sonrada buradan çıkmanın yolunu arayacaktır. Bunu Baharat'a teklif edecek ve birlikte masanın üzerine geçerek aşağı doğru inip herkese eşit seviyede yemekleri paylaştıracaklardır ancak kimileri karşı çıkınca şiddet uygulamak zorunda kalacaklardır. 

Bu aşağı iniş sırasında hapishanenin içindeki herkesi görecekler ve insanların ne kadar kötü şartlarda bulunduğuna şahit olacaklardır. Kimileri oda arkadaşlarını yemektedir, kimileri yemeklerin üzerine dışkılarını yapmaktadır, hapishane tam bir kaos, pislik ve vahşet alanıdır.

Bu şekilde aşağı doğru inen Goreng ve Baharat, katların birinde bilge bir adamla karşılaşacaklar ve O, onlara Çukur'u yönetenlere bir mesaj göndermeleri gerektiğini söyleyecek ve en iyi mesajında yenilmemiş bir yemek olduğuna karar vereceklerdir. Masa, yemek boşları ile yeniden yukarı çıkarken bir kremalı pudingi masada bırakacaklar ve böylelikle onların vicdanına hitap etmeye çalışacaklardır. Ancak en son kat olan 333. seviyeye geldiklerinde çocuğunu arayan Miharu isimli annenin küçük kız çocuğunun bu katta olduğunu görecekler ve asıl mesajın çocuk olduğunu düşüneceklerdir. Bu sırada Baharat, yaşanan arbede yüzünden ölünce Goreng, çocukla beraber 333. seviyenin altındaki boş ve karanlık alana inecek ve ardından çocuğu tek başına yukarı gönderecektir. Böylelikle film son bulacaktır.

Dikey olarak konumlandırılmış bir hapishanede geçen filmde oldukça fazla rahatsız edici şiddet, kan ve vahşet görüntüleri vardır. İnsanların bencilliği ve aç gözlülüğü üzerine dikkat çekmeye çalışan film gerilim, korku ve bilim kurgu filmidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme